شرکت آپادانا رایانه کیمیا

بیش از 20 سال سابقه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

فهرست مطالب

دولت ژاپن برای ساخت کارخانه تراشه، یارانه‌های بیشتری به TSMC پرداخت می‌کند

tsmc

دولت ژاپن به شرکت TSMC حدود 732 میلیارد ین (4/86 میلیارد دلار) یارانه برای کمک به ساخت دومین کارخانه تولید تراشه در این کشور پرداخت خواهد کرد.

این موضوع در حالی اعلام شد که شرکت تایوانی اخیراً اولین کارخانه خود در ژاپن را افتتاح کرده است و تراشه‌های 28 و 16 نانومتری تولید خواهد کرد.

نخستین کارخانه ساخته شده توسط TSMC در ژاپن

کارخانه دوم TSMC در ژاپن پیشرفته‌تر خواهد بود

TSMC از برنامه‌های خود برای ساخت دومین کارخانه نیمه هادی در کوماموتو در اواسط بهمن‌ماه پرده‌برداری کرد. پروژه ساخت‌و‌ساز قرار است اواخر پاییز آغاز شود و انتظار می‌رود در ماه ظرفیت تولید بیش از صدهزار ویفر 12 اینچی برای استفاده در خودروسازی، صنعت، کاربردهای HPC و مصرف‌کنندگان نهایی داشته باشد.

کن سایتو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن می‌گوید:«تراشه‌های کارخانه دوم نسبت به کارخانه اول پیشرفته‌تر خواهند بود و می‌توانند برای هوش مصنوعی و رانندگی خودکار مورد استفاده قرار گیرند و تضمین می‌کنند که ما تولید پایدار نیمه‌هادی‌ها را در ژاپن خواهیم داشت.»

رویترز تخمین می‌زند که این آخرین تعهد مالی دولت ژاپن و یارانه‌هایی است که به TSMC اعطا می‌شود. این کمک‌ها مجموعاً بیش از یک تریلیون ین (6.7 میلیارد دلار) بوده است.

TSMC در آلمان و آمریکا هم در حال ساخت کارخانه است

TSMC علاوه بر کارخانه‌های ژاپنی خود، در آلمان و ایالت آریزونا آمریکا نیز در حال ساخت کارخانه‌های جدید است. در درسدن آلمان، TSMC متعهد شده است که 3.5 میلیارد یورو (3.8 میلیارد دلار) برای ساخت اولین کارخانه خود در اروپا سرمایه‌گذاری کند. با این حال، کارخانه TSMC در آریزونا با مشکلاتی مواجه شده است و این شرکت تاریخ ساخت کارخانه دوم و پیشرفته‌تر را به سال 2027 تعویق انداخت.