شرکت آپادانا رایانه کیمیا

بیش از 20 سال سابقه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

فهرست مطالب

الزام لیسانس از شرایط استخدام در نیمی از شرکت‌های آمریکایی حذف شد

در حالی سال‌هاست که تقریباً تمام شرکت‌ها برای برخی از شغل‌ها به مدرک کارشناسی نیاز دارند، طبق نظرسنجی انجام شده توسط Intelligent. com از ۸۰۰ کارفرمای آمریکایی در نوامبر، ۴۵٪ از شرکت‌ها گفته‌اند که قصد دارند در سال ۲۰۲۴ شرایط مدرک کارشناسی را برای برخی از موقعیت‌های شغلی حذف کنند.

در همین حال، بیش از نیمی از شرکت‌هایی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، گفته‌اند که امسال شرایط مدرک کارشناسی را برای حداقل برخی از نقش‌های خود حذف کرده‌اند، بر اساس نظرسنجی منتشر شده از میان آنهایی که این الزام را حذف کردند، ۷۰٪ گفته‌اند که این کار را برای ایجاد یک نیروی کار متنوع‌تر انجام داده‌اند.

کاهش الزامات تحصیلی فرصت‌های شغلی را برای گروه‌هایی که معمولاً دسترسی کمتری به آموزش عالی دارند، از جمله گروه‌های کم برخوردار و محروم و افراد با پایگاه اقتصادی-اجتماعی پایین‌تر، گسترش می‌دهد، دایان گایسکی، استاد و مشاور آموزش عالی معتقد است: «حذف مدرک کارشناسی می‌تواند شغل‌ها را برای افرادی که توانایی حضور در دانشگاه را نداشتند، باز کند.

بر اساس آخرین داده‌های اداره آمار آمریکا، حدود ۳۸٪ از شهروندان آمریکایی ۲۵ ساله و بالاتر دارای مدرک کارشناسی هستند. چندین شرکت برجسته در صنایع مختلف، از جمله گوگل، خطوط هوایی دلتا، آی‌بی‌ام، اکسنچر، دل و بانک آمریکا، قبلاً به طور عمومی شرایط مدرک کارشناسی را برای برخی از موقعیت‌های خود حذف کرده‌اند.

برخی از این کارفرمایان گفته‌اند در سال گذشته این شرایط را برای مشاغل خدمات اطلاعاتی، نرم‌افزار، مالی و بیمه، و ساختمان‌سازی کنار گذاشته‌اند.

وقتی یک شرکت شروع به کاهش الزامات می‌کند، احتمال ادامه این روند بیشتر در اسیر مشاغل آن نیز افزایش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است که ۷۳٪ از شرکت‌هایی که امسال الزامات مدرک تحصیلی را حذف کرده‌اند، برنامه دارند این کار را برای موقعیت‌های بیشتری در سال ۲۰۲۴ انجام دهند.

از سوی دیگر، تنها ۹٪ از شرکت‌هایی که الزامات را حذف نکرده‌اند گفته‌اند که قصد دارند سال آینده این کار را انجام دهند.

با این حال، به گفته گایسکی، مدرک کارشناسی بیشتر از آماده‌سازی برای یک شغل سطح مقدماتی است. گایسکی گفت: “در حالی که یک جوان ممکن است بتواند بدون مدرک کارشناسی یک شغل سطح مقدماتی به دست آورد، نداشتن مدرک به همراه سایر ‘مهارت‌های نرم’ که در دانشگاه به دست می‌آیند، می‌تواند پیشرفت در نردبان شرکتی را دشوار کند.»

این به این معنی نیست که این مهارت‌ها نمی‌توانند در محل کار آموخته یا توسعه یابند. در واقع، ۸۰٪ از کارفرمایان گفته‌اند که آن‌ها «احتمالاً» یا «بسیار احتمالاً» تجربه را نسبت به تحصیلات هنگام انتخاب یک نامزد ترجیح می‌دهند.

علاوه بر این، بیش از دو سوم پاسخ‌دهندگان نیز گفته‌اند که از نامزدهای شغلی خود می‌خواهند آزمایش‌ها و تست‌های شخصیتی را تکمیل کنند تا ببینند آیا آن‌ها با شرکت همخوانی خواهند داشت یا خیر.