شرکت آپادانا رایانه کیمیا

بیش از 20 سال سابقه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

فهرست مطالب

کارت حافظه‌های SD با استاندارد جدید تا دو برابر سرعت خواهند داشت

sd

تقریباً همه ما تجربه کار با کارت‌های حافظه SD و microSD را در زندگی خود داشته‌ایم. به خصوص زمانی که حافظه داخلی گوشی‌های تلفن همراه برای ذخیره‌سازی فایل‌ها، عکس‌ها و به خصوص ویدیوها کافی نبود. با این حال در سال‌های اخیر استفاده از این کارت‌ها به منظور افزایش امنیت داده‌های کاربران در گوشی‌های تلفن همراه پرچمدار کم‌تر شده است اما هنوز هم این حافظه‌ها در دوربین‌های عکاسی و اخیراً کنسول‌های پرتابل بسیار کاربردی هستند.

خبر خوش این است که کاربران به زودی می‌توانند سرعت انتقال بسیار بالاتری را در کارت‌های حافظه SD جدید تجربه کنند. همچنین یک سیستم نام‌گذاری جدید به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کمک خواهد کرد تا کارت‌های مناسب برای دستگاه‌های مختلف را بر اساس حداقل عملکرد مطلوب خود تعیین کنند.

انجمن SD اخیراً استاندارد SD Express 9.1 را منتشر کرده است که مشخصات جدیدی را برای تولیدکنندگان این کارت‌های حافظه، تعریف می‌کند. الزامات جدید شامل پشتیبانی از پروتکل‌های PCIe 4.0 و NVMe است که می‌تواند حداکثر این سرعت کارت‌های حافظه را تا 2 گیگابایت بر ثانیه افزایش دهد.

جدول مشخصات نسخه‌های مختلف SD Express
جدول مشخصات نسخه‌های مختلف SD Express

علاوه بر این، استاندارد 9.1 یک سیستم نام‌گذاری جدید را معرفی می‌کند تا مشخص کند که هر دستگاه به کدام کلاس سرعت نیاز دارد و هر کارت SD Express چه چیزی را پشتیبانی می‌کند. این چهار سطح، حداقل سرعت خواندن/نوشتن را از 150 مگابایت بر ثانیه تا 600 مگابایت بر ثانیه را نشان می دهد. مشتریان باید بسته‌بندی محصول یا راهنمای دستورالعمل را بررسی کنند تا مطمئن شوند که از کارت حافظه دلخواه خود استفاده می‌کنند.

کلاس‌های سرعت کارت حافظه‌های SD
کلاس‌های سرعت کارت حافظه‌های SD نسل ۹/۱

البته افزایش سرعت تنها نوآوری SD Express 9.1 نیست. انجمن SD پشتیبانی از «جریان‌داده‌های چندگانه» و روش‌های جدید برای مدیریت انرژی و حرارت را نیز با این استاندارد معرفی کرد.

پشتیبانی از جریان‌داده چندگانه به کاربران امکان می‌دهد تا جایی که نرخ کل انتقال داده‌شان از کلاس سرعت کارت تجاوز نکند، چندین جریان‌داده را روی کارت SD انتقال دهند. این انجمن پیش‌بینی می‌کند که استریم‌های ویدیویی از وسایل نقلیه یا سیستم‌های نظارتی بیشترین بهره را از این ویژگی جدید خواهند برد.

stream bandwith allocation in SD Express Speed Class

در عین حال، مدیریت انرژی و حرارتی جدید تضمین می‌کند که کارت‌ها از آسیب ناشی از گرمای بیش از حد در امان بمانند. اخیراً دارندگان کنسول پرتابل Asus ROG Ally با این مشکل مواجه شدند که کارت‌خوان SD به خاطر گرمای بیش از حد یا سرعت دستگاه را کاهش داد یا به طور کلی از کار افتاد.

استاندارد جدید برای حل این مشکل به کارت اجازه می‌دهد تا حداکثر سطح توان مورد نظر خود را بر اساس کلاس سرعت و حالت گذرگاه PCIe به دستگاه میزبان بگوید تا سخت‌افزار انرژی زیادی را به خواندن و نوشتن داده‌های کارت حافظه اختصاص ندهد. ثانیاً، کارت‌های SD تحت استاندارد 9.1 می‌توانند اطلاعاتی درباره محدودیت‌های حرارتی منحصربه‌فرد خود ارائه دهند، که ممکن است به دلیل تفاوت در عملکرد، ساختار و متریال سازنده متفاوت باشد. این داده‌ها می‌تواند به دستگاه‌ها کمک کند تا هنگام نظارت بر سطوح گرما، سرعت‌های بهینه‌ای را ارائه دهند.

از آنجایی که این استاندارد جدید به طراحی سخت افزار جدید نیاز دارد، احتمالاً عرضه نهایی کارت‌های SD جدید و کارت‌خوان‌هایی که از سرعت‌های جدید پشتیبانی کنند، مدتی زمان می‌برد.