شرکت آپادانا رایانه کیمیا

بیش از 20 سال سابقه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

فهرست مطالب

چه تعداد از مردم دنیا به اینترنت همراه دسترسی دارند؟

اینترنت

طبق گزارش GSMA بیش از نیمی از مردم جهان دارای گوشی هوشمند هستند ولی 350 میلیون نفر از آن‌ها اصلاً از اینترنت همراه استفاده نمی‌کنند!

بر اساس گزارش اخیر GSMA در مورد اینترنت تلفن همراه در سال 2022، 54 درصد از جمعیت جهان، که 4/3 میلیارد نفر را شامل می‌شود، دارای گوشی هوشمند هستند. این گزارش نشان می‌دهد که حدود 57 درصد از جمعیت دنیا یا 4/6 میلیارد نفر از اینترنت همراه استفاده می‌کنند که بیشتر از دارندگان گوشی‌های هوشمند است.

بخش قابل توجهی از این تعداد، نزدیک به 4 میلیارد نفر (49 درصد از جمعیت جهان) از طریق تلفن‌های هوشمند به اینترنت دسترسی دارند و تعداد قابل توجهی شامل 600 میلیون نفر (8٪ از جمعیت جهان) با تلفن‌های همراه غیرهوشمند که اصطلاحاً Feature Phone نامیده می‌شوند، به اینترنت متصل می‌شوند. نکته بسیار عجیب‌ این است که 350 میلیون نفر از صاحبان گوشی‌های هوشمند از اینترنت همراه آن استفاده نمی‌کنند!

موانع استفاده از اینترنت همراه

برخلاف تصور رایج که دارندگان گوشی‌های هوشمند با موانع کمی در دسترسی اینترنت روبرو هستند، نظرسنجی GSMA چالش‌هایی را آشکار کرد. علل اصلی عدم استفاده از اینترنت گوشی‌های هوشمند شامل عدم آشنایی با اینترنت همراه، نداشتن سواد کافی و مهارت‌های دیجیتال، نگرانی‌های امنیتی و مشکلات پوشش شبکه است.

بیشتر رشد اینترنت همراه در کشورهای در حال توسعه است

در حالی که پذیرش اینترنت تلفن همراه به طور مداوم افزایش داشته است، سرعت رشد آن در سال 2022 کاهشی بوده است و تنها 200 میلیون کاربر جدید در مقایسه با 300 میلیون کاربر در سال 2021 و 2020 به اینترنت همراه دسترسی پیدا کرده‌اند.

این میزان رشد بیشتر از کشورهای با درآمد کم و متوسط نشأت گرفته است، جایی که 95٪ از جمعیت بدون اینترنت ساکن هستند. در سال 2022 در کشورهای کمتر توسعه یافته، نزدیک به 30 میلیون نفر از اینترنت همراه استقبال کردند که به معنای اتصال یک نفر از هر چهار نفر در این کشورهاست.

آمریکای شمالی بیشترین دسترسی به اینترنت را دارد

از سوی دیگر، آمریکای شمالی به عنوان منطقه‌ای با 85 درصد پوشش اینترنت تلفن همراه و پوشش 93 درصد کاربران بالای 18 سال، بیشترین دسترسی را به اینترنت همراه دارد.

400 میلیون نفر پوشش اینترنت همراه ندارند

قابل توجه است که 5 درصد از جمعیت جهان کاملاً فاقد پوشش اینترنت همراه هستند که حدود 400 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این موضوع عمدتاً در مناطق روستایی، فقیر و کم جمعیت وجود دارد و چالش‌های مهمی را برای پر کردن شکاف دیجیتالی ایجاد می‌کند.

مانع اصلی استفاده از اینترنت عدم پوشش شبکه نیست

از 3/4 میلیارد نفری که هنوز به اینترنت تلفن همراه متصل نیستند، تقریباً 90 درصد (3 میلیارد نفر) در مناطقی هستند که تحت پوشش پهنای باند تلفن همراه قرار دارد اما تمایلی به استفاده از این سرویس ندارند. تعداد کاربران بدون اینترنت به آرامی از 40 درصد در سال 2021 به 38 درصد در سال 2022 در حال کاهش است، اما این میزان تقریباً هشت برابر جمعیت مناطقی است که پوشش اینترنت ندارند.

افزایش چشمگیر تعداد کاربران 4G

در پایان سال 2022، 69 درصد از گوشی‌های هوشمند مورد استفاده کاربران اینترنت همراه دارای اینترنت 4G، 17 درصد دارای اینترنت 5G و 14 درصد محدود به 3G بوده‌اند که کاربران 3G نسبت به 31 درصد در سال 2018 کاهش قابل توجهی داشته و اکثر کاربران به نسل چهارم اینترنت همراه روی آورده‌اند.