شرکت آپادانا رایانه کیمیا

بیش از 20 سال سابقه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

فهرست مطالب

وصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای با گوشی‌های هوشمند معمولی امکان‌پذیر شد.

اینترنت

شرکت AST Space Mobile با پرتاب ماهواره بلو واکر 3 اتصال گوشی‌های هوشمند به اینترنت ماهواره‌ای بدون نیاز به تجهیزات اضافی را امکان‌پذیر کرد

اسکات ویسنیوسکی، مدیر ارشد استراتژی AST SpaceMobile اعلام کرد که روز یکشنبه، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی این شرکت با یک تلفن سامسونگ گلکسی S22 در هاوایی با موفقیت به ماهواره متصل شد و تقریباً دو دقیقه با شخص دیگری در اسپانیا تماس تصویری برقرار کرد.

این استارت‌آپ اعلام کرد که در آزمایشی جداگانه به سرعت دانلودی در حدود 14 مگابیت در ثانیه دست یافته و رکورد قبلی 10 مگابیت بر ثانیه را که در خردادماه ثبت کرده بود، را شکسته است. برای دیدن جزپیات بیشتر در مورد ماهواره بلو واکر ۳ ویدیوی زیر را تماشا کنید:

ویسنیوسکی افزود: «ما معتقدیم که پیشرفت‌های مستمر در بلو واکر ۳ (Blue Walker 3) امکان‌پذیر است و انتظار می‌رود عملکرد بهتری در پنج ماهواره تجاری اول ما وجود داشته باشد.»

AST SpaceMobile اخیراً بودجه‌ی پرتاب پنج ماهواره با نام بلوبرد (BlueBird) با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس را تأمین کرده است. این ماهواره‌ها اوایل سال آینده میلادی به به مدار پایینی زمین (LEO) پرتاب خواهند شد.

هر یک از ماهواره‌های بلوبرد با وزن 1500 کیلوگرم به اندازه بلوواکر 3 خواهد بود و پنج ماهواره، اتصال متناوب را امکان‌پذیر خواهد ساخت.

AST SpaceMobile در جستجوی بودجه‌ای برای ساخت ماهواره‌ای قدرتمندتر است که اندازه آن دو برابر باشد. این شرکت برای ارائه یک سرویس 5G در سطح جهانی به حدود 90 ماهواره بلوبرد نیاز دارد که به اپراتورهای شبکه تلفن همراه زمینی امکان می‌دهد مشترکان خود را فراتر از دکل‌های تلفن همراه خود متصل نگه دارند.

در آزمایش‌های 5G از طیف بی‌سیم شرکت مخابراتی ایالات متحده AT&T استفاده شد که توسط آنتن 64 متر مربعی ماهواره بلوواکر 3، بزرگترین آنتن تجاری مستقر در مدار، انتخاب شد. ماهواره سپس سیگنال‌ها را به شبکه زمینی Vodafone در اسپانیا ارسال کرد.

AT&T به دنبال مجوز برای اجاره فرکانس های زمینی به AST SpaceMobile به صورت تجاری در ایالات متحده است.

شرکت AST SpaceMobile و سایر بازیگران این حوزه نیز منتظر ارائه چارچوبی از کمیسیون ارتباطات فدرال برای تنظیم‌گری این صنعت در حال ظهور هستند.