شرکت آپادانا رایانه کیمیا

بیش از 20 سال سابقه فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

فهرست مطالب

طاقچه از دسترس خارج شد 

طاقچه

جریان برخورد با استارتاپ‌ها همچنان ادامه دارد.

جریان برخورد با استارتاپ‌ها سر مسئله بدون حجاب بودن کارکنان زن آنها ادامه دارد. در تازه‌ترین اتفاق مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی بر اساس اسناد بالادستی و در راستای «ساماندهی سکوهای نشر کتاب دیجیتال» اعلام کرده که از فعالیت طاقچه ممانعت به عمل می‌آورد. این خبر را هم همچون خبرهای دیگر در مورد توقف فعالیت استارتاپ‌ها به خاطر مسئله حجاب امروز (۹مرداد) خبرگزاری تسنیم منتشر کرده است. همچنین به دنبال این خبر  از دقایقی پیش سایت طاقچه از دسترس خارج شده است.  

خبرگزاری تسنیم که چند روز پیش برخورد با طاقچه بر سر مسئله حجاب خبر داده بود، اینبار با استناد به خبر روابط روابط عمومی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، اعلام کرده که چون این پلتفرم مجوز ندارد قرار است با آن برخورد شود.  

طبق این خبر پیرو ماده ۲ قانون نحوه مجازات اشخاص که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند، همه سکوهای ارائه دهنده محتواهای فرهنگی مکلف به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

بنا بر این گزارش با توجه به اینکه سکوی ارائه‌دهنده کتاب‌های دیجیتال طاقچه تا کنون اقدام به دریافت مجوزهای قانونی از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی این وزارتخانه نکرده، وفق ماده ۲ آیین‌نامه «ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال» این سکوی ارائه‌دهنده کتاب‌های دیجیتال مکلف است نسبت به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کند.

همچنین طبق این خبر، ماده ۲ «قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت‌های غیرمجاز می‌نمایند» بر دریافت مجوزهای لازم فعالیت از بخش‌های مرتبط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط کلیه سکوهای ارائه دهنده محتوای فرهنگی تاکید دارد. به همین دلیل هم مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی «ممانعت از فعالیت سکوهای انتشار محتوای فرهنگی بدون مجوز از وزارت فرهنگ» را در دستور کار خود قرار داده است.  

همچنین پیش از این هم هفته گذشته خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه اعلام کرده بد که در پی انتشار تصاویر بدون حجاب در فضای مجازی از سوی کارمندان زن شرکت طاقچه در محیط کار، در این رابطه برای این پلتفرم پرونده قضاییی تشکیل شده است.

در حالی تسنیم و خبرگزاری میزان خبر از جلوگیری از فعالیت طاقچه می‌دهند، که در ابتدای هفته جاری طاقچه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصویر منتشر شده در محیط کاری این شرکت گرفته نشده و در هیچ یک از حساب‌های کاربری طاقچه هم منتشر نشده است.  

هم‌بنیان‌گذار طاقچه هم ساعاتی پیش در توییتر نسبت به هجمه‌هایی که به این پلتفرم فروش کتاب آنلاین می‌شود واکنش نشان داده است. محمد صادقی نوشته است که از ابتدای تاسیس طاقچه هدفشان حضور همه ناشران و کاربران با سلایق متنوع در این پلتفرم بوده و کماکان بر این عهده خود ایستاده‌اند و خلاف قانون را هم تایید نخواهند کرد. او در ادامه نسبت به هجمه‌هایی که به این پلتفرم می‌شود ابراز ناخشنودی کرده و نوشته است: «از هجمه‌های ناجوانمردانه اخیر شدیدا دلخوریم، اما رفتن حتی یک نفر از کاربران یا ناشران به خاطر مسائل حاشیه‌ای، خوشایند نیست.»  

در حالی طاقچه هم زیر تیغ توقف فعالیت قرار گرفته که روز گذشته نیز تسنیم در خبری اعلام کرده ازکی به عنوان پلتفرم خرید آنلاین بیمه، به خاطر مسئله حجاب به صورت موقت تعلیق شده است. تعلیق فعالیت شرکت ازکی به دستور بیمه مرکزی صورت گرفته بود، حال آنکه به باور کارشناسان در این موضوع این نهاد از نظر حقوقی اجازه ورود نداشته است. همچنین پیش از ازکی نیز، دو دفتر دیجی‌کالا به دلیل انتشار تصویری از کارمندان زنش بدون حجاب پلمب شده بود، پلمبی که نزدیک به دو هفته است که ادامه دارد.